Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
726
 

Terkedilenler

Terkedilenler
 

"Sana gitme demeyeceğim / Ama gitme Lavinia" *

Bazen gitmenin en doğru olduğu haller vardır. Tek çözümdür gitmek! Sevdiğini terk etmek... Bunu sevdiği için yaptığını söylese de aslında kendisi içindir.

Ve geride kalan hep cam kırıkları içinde yaşar. Nedendir bilinmez, yazılan tüm güzel şiirler hep terk edenlerin ardından yazılmıştır.

Anna Karenina, ardında kocası ve küçük oğlunu bırakarak gittiğinde hepimiz onun aşkına saygı duyduk. Mutlu olmasını istedik. Hiç birimizin aklına gelmedi geride bıraktıkları. Madalyonun öteki yüzü bizi hiç ilgilendirmedi...

Terk edilenlerin acısını duymak istemedik! Anna Karenina kendisini bekleyen korkunç sonu nasıl hak etmediyse, kocası ve oğlu da terk edilmeyi hak etmemişti.

Mutlu olmak için terk ettiğimiz gibi, O'nun mutlu kalmasını istediğimiz için de terk ederiz. Ve terk etmek gitmekle sınırlı değildir aslında. Bir insanı yanında kalarak da terk edebilirsiniz.

Bir tür geçmişle yüzleşme gibi algılanan Sandor Marai'nin "Yürek Yangını" , biri giderek diğeri kalarak onu terk eden iki erkeğin ardından ölümcül bir yalnızlığa katlanan Krisztina'nın öyküsüdür aslında.

Yanında kalarak terk etmek belki de en kötüsüdür.

Bir nefes kadar yakınken çok uzaklarda olmak... Dokunmak istediğinde elini sürememek ve sesini duyuramamak konuştuğunda... Aynı çatı altında, aynı masa üzerinde, aynı yatak içinde yabancı olmak!

Ve nedendir bilinmez, en güzel şarkılar hep gidenin ardından yazılır. Kalanlar ise hep cam kırıkları içinde yaşar. Kimseler bilmez....

*Özdemir Asaf / Lavinia

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Yanında kalarak terk etmek.." Bu kesinlikle en kötü terk edilişlerden biri olsa gerek.. Aynı çatı altında ama iki yabancı gibi... Eğer bu noktaya gelinmişse, zaten sevgi bitmiş demektir ve sevginin bittiği yerde kimin terk ettiği, kimin terk edildiği de önemini yitirir bence.. Çünkü herşeyden önce sevgi terk etmiştir onları..

Mor Okyanus 
 11.10.2009 10:17
Cevap :
İki taraf için de sevgi bittikten sonra kimin kimi terk ettiği önemli değil elbet, ama iki taraftan biri için sevgi hala devam ediyorsa... Katkın ve paylaşımın için çok teşekkürler sevgili mor okyanus.  11.10.2009 17:20
 

Her konuda kumandalı olmaya alıştığımız için arka plandakini sorgulamayız. Aslan Kıral diye bir çizgi filmde bütün çocukları ağlattılar... ama hiç bir zaman aslanın acıktığında ne yediğini düşündürtmediler..

Ahmets 
 08.10.2009 11:29
Cevap :
Size katılıyorum Ahmet Bey. Paylaştığınız için teşekkürler,selamlar.  08.10.2009 12:33
 

Bana kalırsa insan sevdiğini terketmez. Artık yeterince sevmediği için gelmiştir terketmek noktasına. Ve durup durup terketmek geliyorsa aklına zaten gitmişsindir artık. Yazınız çok güzeldi. Sevgiyle kalın.

DÜŞ SOKAĞI SAKİNİ 
 05.10.2009 15:59
Cevap :
Sayfama hoş geldin Düş Sokağı Sakini. Yorumun ve paylaşımın için çok teşekkürler. Sevgiler.  05.10.2009 21:28
 

'Tahir ile Zühre olabilmekte... Yani yürekte...' Elbette her kez Tahir ile Zühre olamıyabiliyor. Küçülmeden alçalmadan, adabıyla gitmek gerekebiliyor... Sevgi ve saygımla...

yeşilsoğan 
 04.10.2009 22:17
Cevap :
İşte o "adabıyla gitmek" var ya, çok önemli. Teşekkürler paylaştığınız için.  05.10.2009 0:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 217
Toplam yorum
: 1808
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2061
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

Burada yazarken kim olduğumuzun, ne olduğumuzun bir önemi olmadığını düşünüyorum. Önemli olan yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster