Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '13

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1384
 

Caddeler oldu paralı otopark

Caddeler oldu paralı otopark
 

Elin yolları insan ve tabiat için, bizde yollar ve caddeler otopark için


Cinler, iblisle birleşince akıl ile donatılan ve şerefli kılınan insanlardan bazıları yalnız başına kalmaktan korktular doğru gittikleri yönden ayrılıp cinlerin ve iblislerin safına geçmeyi tercih ettiler.

Kendi akıl ile mantıklarını, vicdan ve merhametlerini, bırakıp cinlerin, iblislerin aklına, mantığına, vicdan ve merhametlerine uydular. Böylece akla, hayale gelmeyen, vicdan da, merhamette, hak ve hukukta, yeri olmayan, hileli, desiseli yollara başvurdular.

İyi bir idare, iyi bir yönetim toplumu mutlu eder, huzura kavuşturur, yaşamı kolaylaştırır. Kötü bir idare toplumu rahatsız eder mutsuz eder. Hiç bir idareci ve yönetici toplumu huzursuz ve mutsuz ederek, yaşamı zorlaştırarak bulunduğu kurum ve ya kuruluşun başında, kalmamalı, o koltukta oturmamalı, o makamından ayrılmalı.

Merkezi yönetim toplumu mutsuz ve huzursuz etmeye başlayınca, taşra yöneticileri boş durur mu? Onlar daha cinli, hileli, iblisli, desiseli yollara başvurmaya başlarlar.

Kıymetli okurlar, aslında dert bir değil, bin bir mutsuzluk ve huzursuzluk var. Gelin bunlardan bir kaç yaraya tuz basalım. İster tuz koksun, ister yaralar azsın.

1-Sen çalış ben faizini yiyeyim, diyen hodri meydan edalı, cüretkâr Bankalar ve yönetimi.  

Bunlar çaldığımız düdük borazandır.Bizi susturacaklarını zannedenlerin aklı ziyandır, buyurun hodri meydan dercesine hesap özetini sormak için dahi para alırlar. Yıllardır fahiş miktarda kart aidatı adı altında ücret tahsil etmeye devam ediyorlar. Bu hal tedavisi imkânsız, çaresi bulunmayan bir hastalık oldu. Bu hastalığın tedavisi imkânsız. 

Son zamanlarda sözde çare arıyorlar diye elitler ve seçkinler, merhametsiz neşterli, cüretkâr banka yöneticileri ile bir araya gelseler de, içilir çaylar, yudumlanır kahveler başlar hal hatır sormalar. Ya sonra " Hadi size bay, bay, bize iyi günler" diye ayrılırlar. Çaresiz kalır elitler, seçkinler. Kazançlı çıkar insafsız, merhametsiz, neşterli, cüretkarlı bankalar ve yönetimler. Mağdurlara geriye kalır acı rüyalar.

2-Kuruluş amaçları tüzel'i hizmetkâr olan Belediyeler yani  cinli uraylılar ve yönetimi;

Yollar, caddeler insanların, araçların geçişini sağlamak için yapılmıştır.İnsanları, amacına ulaştıran, yerlerdir. Yollar, caddeler medeniyettir, bir şehrin görüntüsüdür. Uraylılar yatırım yapmadan gelir elde etmek için cinli, hileli, desiseli yollara başvururlar. Otopark yerleri yapmak akıllarına gelmez. Kanunda, vicdanda yeri olmayan, aklu hayale gelmeyen hilelerle caddelerin sağ şeridini yani yolun üçte birini paralı otopark yaparlar.

Elbette Yine bir kaç yandaşı sevindirmişlerdir. Halkın hürriyetini tahdit ederek adeta yolu gasp etmişlerdir. Halk mutsuz, huzursuz, boynu bükük  ve çaresiz. Beş liralık bir ihtiyaç maddesi almak için aracınızı park edeceksiniz, fiş alacaksınız, 5 dakikalık zaman için 5 lira otopark ücreti ödeyeceksiniz. Halkın yolu, halkın caddesi daraltılmış işgal edilmiş insanların geçiş yolu, gelir caddesi yapılmıştır. Kimse sesini çıkaramıyor, beyhude yere otopark ücreti ödüyor.

3-Kısa yoldan cinli, hileli, desiseli uraylı idare'yi sular yönetimi;

Sular idaresi, su tüketim faturasına, tüketilen suyun yarısı kadar atık su bedeli, çevre temizlik ve KDV ücreti yansıtır. Bu tam hileli gasp suçudur. İnsanlar sanki atık suyu pencereden yada balkondan sokaklara, caddelere döküyor gibi algılanır. Atık su için kanalizasyon yapılmış oradan geçen suyun cezasını ömür boyu halk mı ödeyecek?

Hak edilmeyen böyle bir ödeme hangi kanunda, vicdanda, mantıkta yeri var. Bunlar alışmış gelir getirecek üretim yapmazlar. Koltuklarında oturup cinli, hileli, desiseli yollarla halkı mutsuz ederler, huzursuzluğunu kat, kat artırırlar.

Eskiden şöyle bir söz vardı. "Kıyametin belirtileri ve alametleri ekmeğin, tuzun ve suyun zamlanması ile belli olur" derlerdi. (Bildiğiniz gibi artık kimse zam sözcüğünü kullanmıyor zam yerine ayarlama diyorlar)  

Allah uzun ömürler versin takati tükenmiş sözde tüketicileri koruma derneğimiz var, Ne iş yapar, neye yarar belli değil. Hak ve hukukumuzu temsil eden Mahkemelerimiz var. Bölge mahkemelerimiz, İdare mahkemelerimiz var, Danıştay’ımız var. Yargıtay’ımız var. Bütün bunların ve tüm kuruluşların üstün değeri sayılan ana dediğimiz Anayasa mahkememiz var. Lakin ne hikmet ise biri çıkıp yahu bu millet haksız yere ödemeler yapıyor demiyor. Hakkı, hukuku koruyanlar sesini çıkarmadan Bankalara, Belediyelere, Sular idaresine ödeme yaptıklarına göre bu işte bir cinlik, yoktur.  

Bazıları tepeden seyrediyor, bazıları pencereden  ve perde arkasından bakıyor. Olan halka oluyor. Halkın dili tutulmuş, ödü kopmuş, haksız  ve keyfi muameleler sonucu beyhude yere para ödüyor. Yaşam zaten zorlaştı, mutluluk hayal oldu, mutsuzluk kapıyı açtı boğaza dayandı.  

Bankalar ve Belediyeler ( Uray ) yöneticileri üretim yapmalı, üretimle gelir yollarını aramalı, Böyle cinli, hileli, desiseli, haksız ve kanunsuz  yollarla halkın sırtından, üç beş kuruşluk gelirinden gelir elde etmeyi bırakmalı. Bankalardan hesap özeti parasız öğrenilmeli, Cadde ve sokaklar gasp edilerek, daraltılarak, üçte biri otopark yapma çirkinliğine ve ücret alımına son vermeli. Sular idaresinin kanunsuz atık su ücreti kaldırılmalı.

Son olarak şöyle bir dileğimiz var. Sayın yöneticiler, gelin toplumu huzursuz ve mutsuz eden bu cinli, iblisli, hileli, desileli, haksız ve kanunsuz uygulamalardan vazgeçin.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum. 

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN                                                                      

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Mehmet Bey. Bende o otopark görevlisine yakalandım. Çok saçma geliyor değil mi? Caddeler oto park! Selamlar...

Mesut KARİP 
 07.11.2013 9:59
Cevap :
Kıymetli Mesut KARİP : Yerel yöneticilerin yaptığı bir yatırım yok.Cinli, İblis'li düşüncelerle koltuklarında oturuyorlar.Halkın yolunu paralı otopark yapıyorlar.Bunlardan hizmetler beklenmez. Selam ve saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   07.11.2013 11:10
 

Sayın Mehmet Burakgazi öyle ki çarşının ortasında oturan dostlarım var ve evlerinin önüne park ettikleri arabalarına park ücreti ödediler aylarca, sonra yaşanan bir yığın tatsız olaylar oldu.Malesef ülkemizde mağdur çok ve dediğiniz gibi tedavisi mümkün olmayan hastalıklar ise günden güne çoğalmakta.Kanun,vicdan,mantık??? Selam ve sevgilerimle.

Şennur Köseli 
 01.11.2013 10:11
Cevap :
Kıymetli Şennur:Bu konu sadece hastalık yaratmıyor, hürriyeti yok ediyor.Demokrasinin gelmesini engelliyor.Demokrasi gelse bunlar olmaz.Kabahat ve kusur toplumda.Bunlara benzer binlerce haksız ve kanunsuz,işlemleri yapanlara helal olsun.Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.  01.11.2013 12:59
 

Efendim "yazıya dam" yazınızı olgunlaştırmıştır. Üç şeyi yapmak gerek derler eskiler " uzun yol arkadaşlığı, dam arkadaşlığı, uzak osun ama hastane arkadaşlığı" Yazınızı okudum yine dertler depreşti. Namus belasına' yı rahmetli Cem Karacadan dinledim. Ben onu rahmetli Barış'ı ve bana göre sahnelerin en iyisi Sezen'i sevdiğim gibi sevdim. Üstadım geçti mi geçmişteki öfkeniz. Hizmeti sunmak için gelenler hizmet almaya alışkınlar. Hizmet verme eğitimi almadık. "Hoş gör sen aldırma" diyeceğim. Diyene bak diyeceksin. Adam olacak çocuk vardı onun adı da kalmadı, neyleyeyim ölümden korkmuyoruz zalimden korktuğumuz kadar. Saygılarımla

E Ruhi YALÇIN 
 01.11.2013 0:32
Cevap :
Kıymetli E.Ruhi Yalçın :Haklısınız ölümden korkmuyoruz, zalimden korktuğumuz kadar.Böyle zalimlerin yönetiminde insan hür, hürriyet var var olur mu? Birde demokrasi gelsin diyorlar.Böyle zalim yöneticiler var olduğu müddetçe demokrasi gider yedi dağın arkasına saklanır.Üstadım dert bir değil,bin bir hangisine köz olalım.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  01.11.2013 16:13
 

Sayın Burakgazi, değerli dost! Ne yazık i gittiğim her şehir ve kasabalar da arabamızı park edecek bir tane park yeri bulamıyoruz. Her taraf paralı otopark yeri olmuş, üstelik coğu mafyanın elinde. O nedenle her yere otobüs, dolmuş veya taksi ile gidiyoruz. İşte bu da vurgunun bir çeşidi. Selamlar, saygılar, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 31.10.2013 19:43
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz Nahide Çelebi;Toplum soyuluyor,uyutuluyor, korkutuluyor,hürriyet elden gitmiş,yok olan demokrasi aranıyor, Böyle bir ülkeye demokrasi gelir mi? Halkın yolu, halkın caddesi ücret karşılığında halka satılır mı?Koyunlara, kuzulara cadde gerekmez.Bankalar istediğini yapsın, Sular idaresi atık su ücretini katlasın.Zahmet,zaman ve güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum.Saygılar sunuyorum.  01.11.2013 12:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7072
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2135
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster