Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '08

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
1800
 

Diş doktorum ve ben.

Diş doktorum ve ben.
 

www.32.com.tr web sitesinden alınmıştır.


Askerde acemi birliğinden ayrılmamıza 1 gün kala 20 yaş dişlerim ilgiye ihtiyaç olduklarını bildirdiler. Dişlerimle duygusal bir bağ kurmam ve diş doktoruna gereği ne ise yapmasını rica ederim. Doktoruma durumu bildirdim ve doktor acımadan, acıtmadan çekti bütün 20 yaş dişlerimi. 20 yaş dişlerimin acısız ve sıradan bir diş çekme operasyonu gibi tamamlanması bir yerde sevindirici bir hadise olmasına rağmen diğer yandan anlattığı anılarla mutlu olan benim gibi bir insan için sıkıcı bir durum. Şimdi ne zaman 20 yaş dişi ile ilgili bir sohbet açılsa ben “gittim, çektirdim ve geldim” diyecekken illa ki ortamda birisi alacak sazı eline ve “kimseden çekmedi 20 yaş dişlerinden çektiği kadar” adlı acıklı ve abartılı romanı anlatacak. Acı çekmemeyi anlatacak bir şeylerim olmamasına tercih ederim diyerek çıktım en son 2003 Ocak ayında gittiğim diş doktorumun muayenehanesinden.

Diş doktorları ve diş doktorlarından ciddi miktarda avanta aldığını düşündüğüm uzmanlar 6 ayda bir dişlerimizi kontrol ettirmemiz gerektiğini söylüyorlar. 3 ayda bir diş fırçanı değiştir, 6 ayda bir doktora git, macunu ortasından sıkma, ne zor işmiş meğersem bu diş bakımı.

Dişlerim 2008 yılı içerisinde isyan bayrağını kaldırdı. İlk önce sağ alt çenede aralıklı bir ağrı ile sinyal verdiler. En son olarak diş eti kanamasıyla gözümü korkuttular. Nihayetinde 5 yıl aradan sonra bir defa daha diş doktoruna gidiyordum ve haliyle heyecanlıydım.

Doktor “sorun nedir?” dedi.

“Doktor bey dişlerimin eskisi gibi sağlıklı olmasını istiyorum. Isırdım mı koparmak istiyorum. Bir T.v. kanalına iş başvurusunda bulundum, köle gibi çalıştırdıkları için işe alırken de köle gibi dişleri kontrol ediyorlarmış. O işe alınmak istiyorum” dedim.

Doktor son söylediğimden etkilenmiş bir şekilde, bir patron edasında pis pis sırıtarak, “Ben de ofise sekreter almayı düşünüyorum, dediğin gibi dişlerine bakıp işe alsam iyi olur” dedi. Hafif bir göbeği olsaydı ve gülerken göbeğini hop hop zıplatsaydı benim gözümde tam bir emek sömürücüsü patron olarak gözükecekti.

Doktor söylemeden açtım ağzımı, yumdum gözümü ve doktor açık ağzımdan istifade ederek tüm dişlerimi incik bincik inceledi. “Sağ alt çenede çürük var, diş etlerinde hassasiyet var. Çürük dişe dolgu yapacağız, diş etlerinin sıhhati için de diş taşlarını temizleyeceğiz” dedi. Doktor ağzımın tüm kusurlarını bir bakışta anlamıştı. Ertesi gün için bana randevu verdi ve taşlı dişlerim, hassas diş etlerimle beni evime gönderdi.

Randevu günü gelmişti ve doktorumun söylediği saatte muayenehanesine gittim. Çocukluğu ortodonti tedavisiyle geçmiş tecrübeli bir hasta olarak geçmiş tarihli dergileri okumaya ve randevu saatinden en az 1 saat sonra dişçi koltuğuna oturmaya hazırlıklı olarak gitmiştim ama doktorum beni çok şaşırtarak tam zamanında operasyona başladı.

“En son ne zaman diş doktoruna gittiniz.” dedi doktorum.

“Diş doktoruna gitmiyorum. Her sene fenni sünnetçimi ziyaret ediyorum, temsili gösteri yapıyoruz. ” dedim.

“Nasıl yani?” dedi.

“İstanbul’un fethinin temsili gösterisi gibi.” dedim.

“Orta çağın bitişi ve yeni çağın başlangıcı olarak kabul edilen bir olay ile kendi sünnetini mi kıyaslıyorsun?” dedi.

“Hayır, insanlık tarihi açısından önem arz eden olayların temsili gösterileri yapılır. Benim sünnetim de benim kendi tarihim açısından önem arz ettiğinden kirvem, fenni sünnetçim ve ben her sene sünnet olduğum tarihte bir araya geliyoruz, sünnet gömleğimi giyiyorum ve temsili sünnet gösterimizi yapıp, pilavlarımızı yiyip ayrılıyoruz. Ama artık yapmayacağız çünkü en son temsili gösteride Fenni sünnetçim bana sünnet gömleğinin çok yakıştığını söyledi, ben de tedirgin olduğum için gösteriyi tadında bırakmaya karar verdim.”

Artık benim bir manyak olduğumu düşünüyordu. Diş doktoruna 6 ayda bir gitmem gerektiğine dair nasihati dinlemekten kurtulmak ve en son 5 sene önce diş doktoruna gittiğimi gizlemek adına manyak gibi görünmeyi tercih etmiştim. Anlattığım hikayeye misilleme olarak alt çeneme 2 tane iğne yaptı.

“Nasıl uyuştu mu?” dediğinde sırf beni maymun gibi konuşturmak için bu soruyu sorduğunu anlamadım ve saf gibi “yani biaz uuşma vay ama tam uuştumu bilmioum” dedim. Uyuşmak ne kelime, alt çenem resmen ruhunu teslim etmişti. Önümüzdeki birkaç saat Aziz Yıldırım şekerliğinde konuşmaya kendimi hazır tutmalıydım.

Operasyon süresince doktorumun başarılı esprilerini ağzım açık bir şekilde dinledim ve doktorum kısa sürede dolguyu tamamlayarak diş taşı temizliği için sahneyi diğer doktor arkadaşa bıraktı. Dolgu kadar kolay geçeceğini zannettiğim diş taşı temizleme işlemi konusundaki fikrim doktor bayanın alt çene temizliği bitince “tükürün lütfen” demesiyle birlikte değişti. Rocky 4 filminde Rus boksörden hunharca dayak yiyen Rocky gibi tükürmüştüm lavaboya ve uyuşturulmayan üst çenemde yapılacak operasyon beni tedirgin etmeye başlamıştı. Nitekim doktor hanımın hassas dokunuşlarına rağmen birkaç kere koltukta amuda kalkma girişiminde bulundum. Doktorun zamanında durması sonucunda amuda kalkma fikrimden vazgeçtim ve üst çene operasyonumdan sonra Rocky 5 te dayak yiyen Slyvester abimiz kıvamında tükürdüm lavaboya.

Artık dişlerim temizlenmişti ve neredeyse İzzet Yıldızhan gülüşe sahiptim. Doktorun borcumu söylemesiyle beraber İzzet Yıldızhan gülüşümü kaybettim. Dişlerimin parlak beyazı artık dudaklarımın arkasında gizliydi. Hesabı ödedim ve 5 sene sonra görüşmek üzere diyerek pis bir sırıtışla eve geri döndüm.

Diş doktoru anımdan sonra paylaşmak istediklerim;

“Dişlerimizi 2 dakika fırçalayalım, dişlerle dövüşür gibi değil de yukardan aşağıya, aşağıdan yukarıya doğru masaj yapar gibi özenle ve nazik fırçalayalım. Türkiye diş fırçalama ortalaması 14 saniye.“

“Her 6 ayda bir diş doktorumuza gidelim. Bıldırcın hurmalar sonradan tırmalar misali doktora gitmediğimiz her süre doktor koltuğunda hassas dokunuşlarda amuda kalkacak kadar acı çekmemize sebep oluyor.”

“Diş macununu hayata ve tüm şikâyet edenlere inat ta ortasından sıkalım.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Siz dişlerinize en akıllı doğal ve tıbbi yöntemi seçmişsiniz :)) İzzet'e gelince kendinden önce dişleri gözüküyor...'Görmemişin dişleri olmuş,tutmuş sırıtmış da sırıtmış...' Sevgilerimle...

Mesut Selek 
 26.07.2008 14:25
Cevap :
Adamın dişleri öyle beyaz ki, diş ile ilgili yazı yazarken ilk o aklıma geldi. Yorum için teşekkürler.  26.07.2008 14:29
 

Diş macununu inatla ortasından sıkma fikrini çok tuttum. Hemen buracıkta karar verdim, bundan böyle bende diş macununu ortasından sıkacağım. :) Geçmiş olsun. Sevgiler.

Esma KAHRAMAN 
 22.07.2008 23:03
Cevap :
Sayın okurum. Yorumunuz için teşekkür ederim. Diş macununu ortadan sıkma konusunda çıkabilecek muhtemel tartışmalarda kulağım çınlamazsa memnun olurum. Saygı ve sevgilerimle.  23.07.2008 1:19
 

“Yaşadığımız sürece onlara ihtiyacımız var. Yaşamak için yemek yememiz gerekiyor. Yemek, yiyebilmek için de dişe. Öyle değil mi? 60 yaşında bir insan, hayatı boyunca ortalama 60 ton yemek yiyormuş ( sıvılarla birlikte ). Tabii Somali’ de yaşamıyorsa.” Bu satırları benim de önceden, konu ile ilgili, yazdıklarımdan aldım. Güzel anlatmışsınız. Kaleminize sağlık.Fakat bu sefer güldüremediniz.Olsun! Bir sonraki seferde… Saygılarımla...

Gül AYAN 
 22.07.2008 13:14
Cevap :
Dürüst yorumunuz için çok teşekkür ederim. (Dişlerin yapısı ile ilgili değil yazının komikliği ile ilgili.)Gülmesenizde okumuş olmanız benim için yeterli. Sonraki yazılarda daha keyifli anıları paylaşabilmek dileğimle.  22.07.2008 14:56
 

Murat, bende küçükken illaki diş teli takılacak diye doktora gitmiştim (özenti) doktor hepsi çok düzgün demesine rağmen benim ısrarlarımdan dolayı, arada sırada parmağımla geriye itmemi söleyerek başından savmıştı.. birde iç kısımda küçücük bir leke oluştu diye gitmiştim dişki koltuğuna oturmamla kalkmam bir oldu: Çay lekesi çıkmaz o birşeycikte olmaz diyen doktora inat birdaha kahvaltı harici ağzıma çay kahve kola bile değmedi, artık o çıkmaz dediği leke de yok, çürük yok, dolgum yok, 32 dişimde tastamam "Nazar Etme Ne Olur Fırçala Seninde Olur" Sana da geçmişler olsun :)

Demet 
 22.07.2008 10:54
Cevap :
Demet maşallah diyelim de nazar değmesin. Yıllarca diş teli ve braket tedavisi görmüş bir insan olarak böyle garip bir şeye de nasıl özendin anlamam mümkün değil. Elma yersin, diş teli çıkar, yerine takarsın, sivri ucu iç yanağını keser, sırf bunun için doktora gidersin. Braket demir parlaklığında gülüşlere sahip olmanı ve bir süre sonra dudaklar kapalı cins bir gülüşe sahip olmanı sağlar. Diş sağlığının hep iyi kalması dileklerimle.  22.07.2008 11:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 108
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 1497
Kayıt tarihi
: 25.06.08
 
 

Yaklaşık olarak ayını şeyleri yaşıyoruz. Uyuyoruz, uyanıyoruz, yemek yiyouuz, temel ihtiyaçlarımızı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster