Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '08

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
564
 

Mustafa'nın getirdikleri..

Mustafa'nın getirdikleri..
 

Gökhan Akyüz


Bazı konularda duygularım mantığımın önüne geçer. Tarihe mal olmuş dehâların, yaptıklarıyla anılmasından yanayımdır. Özel hayatlarının didiklenerek gözler önüne serilmesi sadece megolomanlıktır benim gözümde.
Saygı duyduğumuz , yaşça bizden büyük insanlara , tarihi şahsiyetlere hitap şeklimiz de hep bir ölçü vardır. O sınır resmi olmak için değil , duyduğumuz saygıdandır. Ulaşılmazı, ulaşılır hale getirip sıradanlaştırmak , samimiyet değil ölçüsüzlüktür bana göre.

O, o kadar içimizden biriydi ki hiç birimiz Sayın Mustafa Kemal demedik. Hal böyleyken , Kanal D'nin haber programına konuk olan Can Dündar'a sorulan "Neden Mustafa" sorusuna verdiği "daha samimi olsun." yanıtını içime sindiremedim. "İnsanlar ben O'nun gibi olamam demesinler. O da çocukluğunda herkes gibi karga kovalayan, yoksulluk çekmiş, acı çekmiş bir insandı" dedi Can Dündar. Çok doğru. Atatürk'ü putlaştırmaktan yana değilim. Atatürk erişilmesi zor bir insan hiç olmamış zaten. Dünya tarihine baktığımızda da bir çok lider görüyoruz. Yerleri ne yazık ki doldurulamamış. Bunun nedeni onların başka Dünyalardan gelmeleri değil. Zekâları , liderlik vasıfları, idealist oluşları ve cesaretleri. Atatürk'te onlardan biri.

Ben ATA' ma Mustafa demeye utanırım ! Farklı olmak adına Mustafa denmesine de kızarım ! Atatürk ile ilgili yazılan bir çok kitapta, izlediğimiz bir çok belgesel ve filmde alkol aldığını herkes bilir. Yaptıklarını düşünecek olursak; hayatı cephelerde, savaşlarda geçmiş, mucize başarılar kazanmış bir liderin bu yükü taşıyabilmek için böyle bir yol seçmiş olabileceğini kabul etmek zor olmasa gerek. Fakat bulunduğumuz koşullarda , nefret eden insanlara malzeme vermek hoş olmadı diye düşünüyorum. "Günde bir şişe rakı içerdi " dediğinizde akla ilk gelen Ata'nın sarhoş bir lider olduğudur ki bu çok çirkin bir imaj.

"Devrim önce evlatlarını yedi." cümlesi de filmde dikkat çeken yorumlardan biri. Manevi kızı Ülkü tepki veriyor "Günde bir şişe rakı içtiği de bu yorum da doğru değil. Bana danışılsaydı söylerdim." diyor. Demek ki danışılmamış !

Bu tip şeylerin Ata'nın isminin önüne geçirilmeye çalışılmasından son derece rahatsız oldum. Merak ediyorum hangi insan özel hayatının gözler önüne serilmesinden mutlu olur ? Bu filmi yapanlar olur mu acaba?

Filmde Atatürk'ün "Kürtlere muhtariyet" vermek istediğinden de söz ediliyor. Atatürk'ün Doğu İlleriyle ilgili izlediği politikayı düşünecek olursak, bu söylemle uymamaktadır.

Başarılı bir yapımın bütününün içinden, neden bunları çekip çıkarttım? Çünkü satır aralarında verilmek istenenler ;
Ilımlı İslam Cumhuriyeti' ni empoze etmeye çalışan bir hükümet ve Kürtlere özgürlük naraları atan azınlık için bulunmaz bir fırsat olmuştur.

Bu gün hayatta olsaydı inanıyorum ki gülüp geçerdi.

İşgal altında ki İstanbul'da görevli İngiliz istihbarat yüzbaşısı H.C Armstrong'da bir kitap yazmış ; kitabında Atatürk'ü hedef alarak, içkisi ile ilgili son derece aşağılayıcı, hakaret dolu sözler sarf etmiş. Kitabın ülkeye girişinin yasaklanmasına Atatürk tepki vermiş. "Eksik yazmış, ben tamamlıyim de memleket kitabı okusun." demiş.

Can Dündar bana göre yanlış yaptı. Bu güne kadar çektiği bir çok belgeseli büyük bir keyifle izlemişimdir. En sıkı okuruyumdur. Duygusallığı apayrı bir yer tutar bende. Fakat bu film olmadı ! Bana göre... Bence..

Atatürk şablonun'dan biz memnunuz. Var mı olmayan ?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bence en iyisi NUTKU okuyalım hiç olmazsa cevapları Atamız veriri tartışmayada gerek kalmaz böylece ...

engindurgal 
 31.10.2008 0:16
Cevap :
Biz okuma özürlü olduğumuz sürece her dönem birileri çıkıp kendi düşüncelerini 'doğruymuş' gibi anlatmaya devam edecek. Katkınızdan ötürü teşekkür ederim.  31.10.2008 10:24
 

Aynen sizin yazdıklarınızı yazmak için oturmuştum makinamın başına... Ben ne söyleyeceksem söylemişsiniz. Ne gözlemlediysem gözlemlemişsiniz... Bilincinize sağlık. Bir de benim yazmama gerek kalmamış. Bu film Atatürk' ün adıyla Atatürk' ü küçümsemiş... Can Dündar denildiğinde bundan böyle daha uzun düşünmemiz gerekecek. Ne de güzel bir kılf bulunmuş; Atatürk' ü insan yönüyle tanımalıymışız... Bunca yıldır ne yönüyle tanıyordum acaba diye düşündüm. Can Dündar' dan çook daha iyi tanıdığımı gördüm. Satır aralarında verdiği mesajları hala sindiremiyorum. Bu eleştiriler için pişkin bir vaziyette "hatalarımız olcaktır elbet" demek seyirci ile dalga geçmektir. Can dündar denildiğinde çok uzun düşüneceğim, çook... Ellerinize sağlık. Sevgi ve saygılarımla...

Haluk Seki 
 30.10.2008 20:53
Cevap :
Aklın yolu birdir Haluk Bey. Aynı görüşte olmamızın nedeni de bu. Bu memleketin başına ne geldiyse 'entel' takımı yüzünden geldi. Bence tabii.. Çok teşekkür ediyorum.. Saygı ve sevgiler  31.10.2008 10:27
 

Amaç bu. Yarın" ben de olsam aynısını yapardım"diyecekler.

Ahmet Balcı 
 30.10.2008 18:42
Cevap :
Ben içime sindiremedim Ahmet Bey. Güzel bir film. Bir kaç animasyon , fotoğraf ve belgeyle , belgeseli götürmek kolay bir mesele değil. Can Dündar'ın becerisi. Tebrik ediyorum. Ama , kalkıp bunca devrimleri, kararları rakıyla sulandırmak kabul edilemez ! Teşekkür ediyorum. Saygı ve sevgiler..  31.10.2008 10:35
 

Merhaba...Bence de olmadı. Yarın bu konuda bir blog yayına vereceğim.Belki bir göz atarsınız. Selamlar.

cdenizkent 
 30.10.2008 18:09
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Bloğunuzu okudum. Tozlu raflarda ki kahramanlarımızı yazmaya devam diyorum.. Mutlu kalınız.  31.10.2008 10:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 347
Toplam yorum
: 959
Toplam mesaj
: 108
Ort. okunma sayısı
: 1352
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

İstanbul 25 Temmuz : /… İşletme tahsil ettim. Özel ilgi alanım olduğu için 2 yıl Psikoloji okudum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster