Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji (Sosyal Antropoloji) mezunu 1971; Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Anabilim Dalı'nda doktora (1981); aynı bölümde yardımcı doçent (1986); Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesinde Kurumlar Sosyolojisi doçenti (1999); aynı üniversitenin..

Devamı
 
 
 

Yazdığım Kategoriler

 
Yaşar Kemal: "Kültür bitince insanlık biter"

BU DÜNYADAN BİR 'YAŞAR KEMAL'GELİP GEÇTİ! Bugün Türk Edebiyatının büyük ustası, çınarı romancı, öykücü,çok iyi gözlemci, halkbilimci Yaşar Kemal'in ölümünün 6. yılı.O'nu 28 Şubat 2015'te kaybetmemiz üzerine, "Kültür biterse insanlık biter" çok anlamlı sözleri üzerine yazdığım makaleyi Milliyet Blog'umda paylaşmıştım.Elbette hepimiz, tüm insanlar, tüm canlılar ölümlüyüz! İnsan, tüm canlılar gibi doğar, büyür, yaşam kurar ve sonunda ölür. Bu süreçten kaçış yoktur..Mademki dünyaya geldik, onun hakkını vererek ölmeliyiz. İşte büyük yazın ustası Yaşar Kemal bu hakkı verenlerin başında gelmektedir. Cenazesi bile bir halk kahramanı, halk bilgesi olduğunu gösteriyordu. Yaşar Kemal yapıtlarıyla, söylemleriyle, insanca davranışlarıyla halkın gönlünde yer etmiş; Nobel'ini halktan almış bir Anadolu aşığıdır. Gençlerimiz, geçmiş kültürümüzü, köy yaşamını, emeği, yokluğu, yoksulluğu anlamaları için Yaşar Kemali ve yapıtlarını açıp okumalı!Yoksa kültürlü olamazlar!Saygı ve rahmetle anıyoruz.

28 Şubat 2021 12:59
Doğan Cüceloğlu'nun Ardından

Doğan Cüceloğlu( 1938-2021): Çok değerli insan ve toplum psikoloğu idi.İnsan davranışını anlamaya ve anlatmaya çalıştı ömrü boyunca. Dürüsttü, alçak gönüllüydü,çalışkandı, bilimi kendi çıkarı için değil toplum yararına kullanıyordu. Onun derdi insanı ve ruhsal sorunlarını anlayıp toplumun daha mutlu ve biz olmasını sağlamaktı. Onlarca bilimsel makale ve kitap yazmıştı. Geriye bunları bıraktı ve elim bir kaza sonucu bu dünyadan göçtü.Gidişi ani ve erken oldu! Rahmeti bol, mekanı güleç yüzü gibi aydınlık olsun..Görevini yapmanın huzuru içinde sonsuza dek rahat uyusun..

17 Şubat 2021 14:04
Bozkurt Güvenç’in Ardından…

Bozkurt Güvenç'in 2. ölüm yılında onu, çocukları, yetiştirdiği öğrencileri ve sevenler İstanbul Beykent Üniversitesi Sosyoloji bölümünde "Bozkurt Güvenç ve Sosyal Bilimler: Yaşamak ve yazmak üzerine hotlar" başlığı altında düzenledikleri etkinlikle andılar ve bu etkinlik ZOOM üzerinden gerçekleştirildi. Beykent Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Akile Gürsoy'un önderliğinde yapılan bu toplantıyı ben de zoom üzerinden izledim. Peşinen vurgulamak isterim ki "ölümlü" olan insanın arkasından yapılan bu gibi etkinlikler, bilime ve konuya ilgi duyanlar için çok yararlı oldu. Çocuklarının bir bilim insanı, bir insanbilimci olan babaları hakkında konuşmaları, otobiyografisini ve özelliklerini anlatmaları çok ilginçti. Derslerine girdiği, akademik süreçlerinde birlikte oldukları hocalarını, tüm yönleriyle anlatmaları geleceğin antropologları, sosyologları, sosyal bilimcilerine ışık tutacak ipuçlarını ve nasıl antropolog olunması gerektiğini gösterdi...

12 Aralık 2020 14:08
 
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 268
Kayıt tarihi
: 27.03.13
 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster