Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Yanlış Yazılan Sözcükler

Merhaba, dikkatle okuyup telefonuma kaydettim. Teşekkürler. Gerçi; artık yazım yanlışlarını bulmak, onlara ulaşmak zor değil. Ben dikkate alınması gereken bir yazı olduğunu düşünüyorum. Özellikle biz amatörde olsa yazanlar için. Tekrar teşekkür ederim. Fakat peştamalin doğrusu nedir

17 Şubat 2021 10:20
Zonguldak'ın İlkleri

Gülden Işık hanım merhaba, her ne kadar Zonguldak'ta yaşamamış olsam da anne köklerimin Zonguldaklı oluşu ve benim orada doğmuş olmam, Zonguldak'ın ismi geçince bir yerlerde, kanım kaynıyor. Annem 86 yaşında Zonguldak Merkez Orta Okulu ve Çelikel Lisesinde görev yapmış olan emekli bir öğretmen. Anneannem ve dedem, teyzelerim ve dayılarım anne sülalem hepsi Zonguldak'ta yaşıyor. Onun bize anlattığı, zaman zaman da tatillerde geldiğim Zonguldak'ın hatıralarıyla büyüdüm. Dedemin kok fabrikası lojmanlarında ki komşulukları, Soğuksu da ilk evimiz...Tanrım! siz bizi nerelere götürdünüz böyle? Eminim onlarca Zonguldaklının hatıralarını coşturdunuz. Bu coşku veren anlamlı güzel yazınız için teşekkürler

13 Şubat 2021 12:18
Organik gıdalarla beslenmek, "güzelliğe" etki yapıyor.

Toprak; bir avuçta olsa, işledikçe, kitabına en uygun şekilde hatta severek işledikçe insanlara en bonkör davranan yaşam kaynağı. Dokunmaya görün bir kere toprağın verme arzusu ile içinde barındırdığı yaşama ellerinizi. Bir tohum, bir fidan birken bin olur. Aysun hanım vermiş ona ada ona güzel davrandığı için daha çok vermiş. Bereketli olsun, şifa olsun hatta para olsun. Muzaffer Bey in baktığı her yerde de böyle güzel yazılar olsun.

28 Kasım 2016 14:33
Aydın ve Atatürk Cumhuriyeti kadınıyım.

Blog yazarlarımızdan Sayın Nizamettin Biber ve Muzaffer Cellek'e duyarlı ve içten yorumları için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yorumlarının altına cevap olarak geri dönüş yazılarımı hata sebebi ile yayınlayamayıp istem dışı sildim. Galiba teknolojinin hızına yetişemeyen ender insanlardan biriyim. Günümüz Türkiye Cumhuriyeti'nin bir neferi olarak yetişmiş aydın bir Türk kadını olarak, bu aydın ve akılcı sanat ve demokrasi aşığı yazarlarımızı saygı ile selamlıyorum.

13 Kasım 2016 14:31
"Mutluluk, insan olmanın telif hakkıdır. Hep geç kalır"

Yetenekler sanata dönüşmüşse, gönüldür. İçinizde ki o farklı ruhla bütünleşip vücut bulmuş hali de "aşk". Kimileri derki zaman zaman; sanatla uğraşıyor diye, Yanlış biliyorlar bu bir uğraşı değil "aşk "tır. Bu üstün ruhu hissettiğim çok ender insanlardan biridir Sayın Küçük. Bürokratik kimliği bu paha biçilemez aşkla beraber taşıyabilmek! Bir destanla tanıdım Nail Çakırhan'ı ve Halet Çambel'i. Ülkemin unutkanlığını, kültürel değerlere ilgisizliğini o kitapla fark ettim. Miraslarımızı, minnet duygularımızı da unutup şovenist kimliklere yönelişi, benliğimizi nasıl kaybettiğimizin en büyük kanıtı. Ruh öyle bir bedene bürünmüş ki İsa Küçük 'de adil ve akılcı düşünce idari bir sandalye de insan sevgisi ile birleşerek harikalara dönüşmüş. Sayın Cellek'se bir diğer örneği. "Halet Abla Destanını" okuduktan sonra Halet Çambel'in İnce uçlu fırçalarla aşkının tozunu süpürdüğünü... Türkiye eskrim şampiyonu olduğunu, Jiu-jitsu sporu yaptığını, Mine Urgan'ı, Necip Fazıl'ı da...

06 Kasım 2016 19:53
" Galla Bazarı," Ankara'nın göbeğine taşındı, maksat, Bartın'ın tanıtımıydı

Bartın Bartın lı ile sevgi ile kendini yaşıyordu,Sayın Cellek ile Dünyaya yaşatıyor ve dünyayı da yaşıyor.Sanki hamuru burada yoğrulmuş.Ama işte Bartın'a has bir özelliğimiz-güzelliğimiz var ki; Kavşak suyumuzdan içen sihirli bir şekilde, hatta kurtulamayacak şekilde bağlanıveriyor Bartın'a Kara sevda gibi. Ama bu sevda üstadın deyimi ile "Bartın Yangunluğuna" dönüşmüş durumda.Üslubuna, sevdasına, hayran olduğum Sayın Cellek'e teşekkür ediyor. Bu hazzı yazıları ile bizlere de Bartın da yaşarken daha da bir güzel ve gururla yaşattığı için tekrar tekrar teşekkür ediyoruz.Ne kadar da güzel özetlemiş Sayın Biber yorumunda ona da ayrıca teşekkürler ve saygılar.

10 Haziran 2016 09:50
Bartın, "tarihimizi yaşatıyoruz" sloganları ile Türkiye çapında lider konumunda,

Bartın'ın turizminin bel kemiğini oluşturan göz kamaştıran Amasra'sı, İncecik kumuyla kilometrelerce uzanan İnkum'u, Geç kalınmış tanıtımı olsa da muhteşem tarih öncesi kayalıklarıyla Güzelcehisar'ı, Ulus Ulu Yaylası, efsanevi hikayeleriyle muhteşem doğa harikasının gözler de gönüllerde bıraktıkları lezzetleriyle şelaleleri. Aslında tarihini bu güne canlı yansıtan şahsına münhasır tarihi Bartın ev ve konaklarıyla harika ötesi bir cennettir. Bu cennetin bu muhteşem tarihi eserlerini ve karakterini yansıtan sergiyi baz alarak tekrar bloğunuza yansıttığınız için teşekkürler ediyorum.Bartın'ın bu değerli sanatçısı Ahmet GÜLDÜR'ün eserlerinin sergilenişi hem gurur verici hem de muhteşem bir şölen.

02 Nisan 2016 18:09
"İki tık' tık, bir şık' şık diye diye, sonunda olduk fıtık" diyenler, ellerini kaldırsın!

Değil mi ya, bir zamanlar kaç paralık adamsın derlerdi, şimdi kaç tık lık adamsın derken nereden nerelere gelmişiz.(Biz bunu iyi bir şeyler için demiyormuyduk?) Bayağı yol almışız. Çağı devirip yeni çağlar açmışız. "Dağ dağa küsmüş de dağın haberi olmamış." Bi haber sanal dünyalar da yaşarken kendimize geldiğimiz "tık" (!)' lar da var emme.İş işten geçmiş oluyor yahu. Trajikomik bir gerçeğin az çok faydasının da zararının da anlatıldığı bu yazıya hayran kalırken ağlarken gülsem mi acaba da dediğim oldu.Hem eğlendim hem de öfkelendim. Muzaffer Bey cim siz bunu nasıl başarıyorsunuz. Dört mevsim bir arada?

23 Mart 2016 15:50
"... bozukluklarımız..."

Çarpık ilişkilerin, maalesef gittikçe artan çarpık yaşam örneklerinin birileri tarafından baskıyla kabul ettirilmeye çalışılması ve kabullenenlerin akıllarının gayesiz çalışması ile yorumlanır. Onurlu ve olması gereken yaşamlardan uzaklaşıp, maddesel varlıklara köle olmanın tek açıklaması kandırmaca dır desem yine kimse anlamayacak.Çıkarlar planlarda üst sırada yer aldığı müddetçe ne toplumsal yaşamı öğrenebileceğiz ne de insanca bireysel yaşamayı. Dönüp kendimize bakmadan, kendimizi tanımadan başkalarını tanımak gibi hadsizlik yapmak... İlk söz, ilk emir: "Oku" Ama biz ne okuyoruz ne de okuyana saygı duyuyoruz. Çünkü henüz neyi okumamız gerektiğini bilmiyoruz ki... Keşke herkes bu yazınızı görse ve okusa. Teşekkürler.

22 Mart 2016 19:30
Bahar geliyor bahar... "Baharla gelen aşk'lara" hazır mısınız?

Nefesimle içime çektiğim, bakarken titrediğim, severken kıskandığım ama dayanamayıp herkese aşkla anlattığım memleketim; Muzaffer CELLEK'İN gözünden, yüreğinden, kaleminden ne de güzel serpilmiş sin blog sayfalarına.

10 Mart 2016 16:34
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 116
Kayıt tarihi
: 09.02.16
 
 

Zonguldak da doğdum,  Bartın'lıyım,Evli, iki erkek çocuk annesiyim. Büyük oğlum Türkçe öğretmeni, k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster