Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Suç muydu bu suçlu Ozan mıydı?

Bu durum, hastalık değil; doğrudan sapıklıktır.

13 Aralık 2010 17:03
Türklük ve Müslümanlık

Bilâkis tamâmen gücü elinde tuttuğu 1925 sonrası dönemde söylemiştir. Zamana ve zemine uygun konuştuğu savunmasını bırakın artık. Atatürk, bir Türk milliyetçisiydi ve Türklük yorumu, kana dayalıydı. Ben de buna uygun bir Türkçülük içerisindeyim. Bence siz, iyi niyetli bir biçimde Atatürk'ü sevdiğiniz, ama ideolojik olarak karşısında olduğunuz için kendinize uygun bir Atatürk yaratmaya çalışıyorsunuz. Atatürk'ün fikirleri, ilk gençlik döneminden beri "milliyetçilik" üzerine yoğunlaşmıştır. Zaman zaman içerisinde bulunduğu dönem ve ortama göre yorumlamış ama gücü eline geçirdiği zaman tüm varlığı ve anlamıyla fikirlerini uygulamaya koymuştur. İnanın, Atatürk sizin düşündüğünüz gibi biri olsaydı eğer, cumhuriyeti kurmasının zerre anlamı olmazdı. Çünkü O'nun düşüncesi "millî Türk devleti" kurmaktı. Osmanlı'daki devşirme sistemi devâm edecek olsaydı, cumhuriyetin anlamı kalmazdı. Yânî kökeni ne olursa olsun herkesin Osmanlı olmasıyla, herkesin Türkiyeli olması arasında fark yoktur.

21 Kasım 2010 11:45
Türklük ve Müslümanlık

- Beden ve idmân tedrîsâdının en güzel tarafı, üstün ve her bakımdan eşsiz ve güzel bir Türk ırkını meydânâ getirecek olmakdır. - Hayatta inandığımız yegâne hakikât, Türk olma hakîkâtıdır. - Türk budur, yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir. - Ne mutlu Türk'üm diyene! Bu sözler çok uzatılabilir. Kaynak Yayınları'ndan çıkan Atatürk'ün Bütün Eserleri adlı dev eserde benzeri daha sayısız örnek bulabilirsiniz. Bunun dışında dönemin Adâlet Bakanı Mahmûd Esad Bozkurt'un "Atatürk İhtilâli" adlı kitapta söylediği "Türk'ün en kötüsü, Türk olmayanın en iyisinden iyidir" sözü ile "Osmanlı'nın en büyük hatası, devlete Türk olmayanları doldurmaktır. Irken Türk olmayanların, Türk devletinde ne işi var?" sözünden dolayı Atatürk, tebrik etmiş, ayrıca Atatürk'ün yüzüne karşı "Türk olmayanlarında bu ülkede hakkı vardır. Köle olma hakkı" sözünden dolayı da alkışlamış ve ödüllendirmiştir. Siz Atatürk'ü tanımıyorsunuz. O, bir Türkçü idi. Tabiî ki MHP çizgisinde değildi, kana dayalıyd

19 Kasım 2010 11:33
Türklük ve Müslümanlık

- Benim doğumumdaki yegâne olağanüstülük Türk olarak yaratılmamdır. - Senin dünya güzeli seçilmenin en anlamlı tarafı, Türk ırkı'nın dünyanın en güzel ırkı olduğu gerçeğini dünyaya kanıtlamış olmandır. (1929 Dünya Güzeli seçilen Kerimân Hâlis'e çektiği telgraf) - Bir Türk, dünyaya bedeldir. - Bu vesileyle muhterem milletime tavsiyem şudur ki, benden sonra başına geçireceği kişilerin, "damarındaki" ve "kanındaki" cevhere dikkat etmek gereğini bir an olsun aklından çıkarmasın. (Nutuk) - Kanından olmayana güvenme. (Nutuk) - Muhtâc olduğun kudret, damarlarındaki "ASİL KAN"da mevcûddur. (Nutuk) Bu sözler daha çok uzatılabilir. Bir de uygulamalara bakalım. - Askerî okullara, hemşire okullarına ve öğretmen okullarına girişte TC vatandaşı olmakla berâber, anne ve babanın Türk ırkına mensûb olması. - İskân Kânûnu ile Çingene, Kürd ve gayrî müslimlerin istediklere yerlere yerleşmesinin yasaklanması ve izne bağlanması. - 10. Yıl Marşı'nda geçen "Türk'üz, bütün başlardan ÜSTÜN olan ba

19 Kasım 2010 11:26
Türklük ve Müslümanlık

Sizin yazınıza göre Atatürk, ne oluyor peki? Mâlum "Ben en büyük övüncüm Türk olarak yaratılmamdır", "Hayatta yegâne fahrim Türklüğümdür" diyen bir insan sonuçta. Ayrıca adam olmayı, kendi ideolojinize göre değerlendirdiğiniz için sizde mi aynı kategoridesiniz? Sizin gibi düşünmeyenleri adam sayma, sonra demokrasi de! Bu mudur sizin demokrasi anlayışınız? Cevap, evet, budur.

17 Kasım 2010 22:57
Kimliklerimiz...

"Türk olmadıktan sonra, karşımdaki kişi..." önemli değildir.

23 Temmuz 2010 20:15
Kimliklerimiz...

Her kimse, kimliğini, yetişme tarzına göre belirler. Çünkü kimliği belirleyen unsur, fikirdir ve fikri, yetişme tarzı oluşturur. Benim tek bir kimliğim var meselâ. Türklüğüm. Diğerlerinin hepsi, bunun içinde, benim sahip olduğum özelliklerimdir. Nasıl ki, kimliğimdeki "cilt no", ayrı bir kimlik değilse, benim içinde mesleğim, cinsiyetim, medenî durumum, yaşadığım bölge aynıdır. Türklük bunların hepsinin üzerindedir. Bunun anlamı da şudur: Türk olduktan sonra karşımdaki kişi, Müslüman olsa da, olmasa da pek önemli değildir. Öte yandan meslektaşlık ve diğer özellikler zerrece etkili değildir.

21 Temmuz 2010 11:08
Abdullah Öcalan'ı vur emri

Demek size göre PKK, barışçı, demokratik, insancıl. Sizde öylesinizdir eminim. Ama öyle bir şey ki sizin ki, vurulan Türk olunca ses yok. Terörist olunca, insan hakları, demokrasi. Tuhafsınız gerçekten. Faşizm ve ırkçılıkta eşiniz yok ama eminim "Kahrolun faşizm" diyenlerdensinizdir. Nasıl bir ülke ki bu, evlatlarını sizin gibi bir öğretmene teslim edebiliyor?

05 Temmuz 2010 19:51
Tarihi anektodlar ve ilginç iddialar

Kıbrıs, 1963'de zaten bölünmüştü. İki milletin, bir arada yaşama ihtimali kalmamıştı. Bundan sonra da yoktur. Ya mavcut durum, ya da Yunan Kıbrıs. Bunun üçüncü seçeneği yoktur. Bölünmüşlük Filistin'e karşı İsrail'e yaramış olabilir. Yarasın, Kıbrıslı Türklerin yaşaması bizim için daha önemli.

18 Aralık 2008 06:52
Tarihi anektodlar ve ilginç iddialar

Aslında ikinci bir husus daha var ama onu yazamadım. O da "Kıbrıs Barış Harekâtı" meselesi. Söylediğiniz gibi harekâtı ABD desteklemedi. Kaldı ki, Sovyet yanlısı Makarios (Enosisçi - Nasyonal Sosyalist)'a karşı başka bir Enosisçi olan İtalyan faşizmine yakın Grivas'ı destekledi. Ayrıca ABD'nin Arap-İsrail savaşları'nda İsrail'e yardım etmek için bu kadar uğraşmasına gerek yok. Zirâ adada iki İngiliz üssü (Larnaka ve Dikelya) mevcut.

17 Aralık 2008 13:14
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1442
Kayıt tarihi
: 15.12.08
 
 

Öğretmenim. Sosyal Bilgiler Öğretmeniyim. Bunun yanında fotoğrafçılık yapıyorum ve yazıyorum... Bu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster